Javascript is required
Vastgoedsector ontkomt niet aan gevolgen coronavirus

Afkoeling woningmarkt zichtbaar

De afkoeling van de woningmarkt wordt steeds meer zichtbaar. Het aantal bezichtigingen daalt en kopers willen minder diep in de buidel tasten. Zij bieden minder vaak boven de gemiddelde vraagprijs dan voorheen. Ook de mate waarin wordt overboden daalt.

De dalende interesse van kopers is ook terug te zien in het aantal transacties. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn volgens het Kadaster 141.000 bestaande woningen van eigenaar gewisseld. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er nog 156.000. De terugval doet zich voor in alle provincies en bij alle woningtypen. Al dalen de aankopen bij appartementen minder snel dan bij vrijstaande woningen en is een gunstig energielabel een pré.

Na woningaankopen dalen nu ook de huizenprijzen

De huizenprijsontwikkeling volgt de woningtransacties doorgaans met enige vertraging. Zo ook dit keer. Verkopers hebben bij verkoop een prijs in hun hoofd, vaak gebaseerd op recente transacties van vergelijkbare huizen in hun omgeving. Als de biedprijs daaronder ligt, hebben verkopers moeite om zo een teleurstellend bod te accepteren. Dit geldt helemaal als de biedprijs bij verkoop tot een restschuld leidt. Pas nadat hun woning langere tijd te koop heeft gestaan, zijn zij bereid water bij de wijn te doen.

Op dit moment spelen dit soort beperkingen een minder grote rol. Door de sterke huizenprijsstijging hebben verkopers overwaarde. Daarom zijn verkopers inschikkelijker en volgt de prijsaanpassing dit keer sneller op de transactiedaling. Ook het vooruitzicht van een economische terugval en de hang naar zekerheid over woningverkoop spelen daarbij een rol.

Tot voor kort stegen de huizenprijzen nog extreem hard. In januari lagen de prijzen van bestaande woningen volgens Kadastercijfers liefst 21% hoger dan in januari 2021. Maar in augustus en september daalden de prijzen ten opzichte van de voorgaande maand. In september bedroeg de prijsstijging ten opzichte van september vorig jaar nog slechts 9%. Deze ontwikkeling zet waarschijnlijk door gelet de scherp gestegen hypotheekrente.

Meer informatie

Lees meer in het volledige rapport 'Woningmarktmonitor'

(Ziet u geen download of kunt u het rapport niet downloaden? Upgrade uw browser dan naar de meest recente versie.)

Lees verder in de sector vastgoed

De afgelopen periode stond de vastgoedsector in het teken van afwaarderingen, als gevolg van de sterk gestegen rente. Het perspectief voor de sector is echter gunstig, aangezien de behoefte aan woningen en bedrijfsgebouwen door de krappe markt en sterke economie aanhoudend groot is.

Bekijk alle artikelen

Ondernemen in onzekere tijden

Het zijn onzekere economische tijden voor ondernemers en consumenten. Zaken als de inflatie, de stikstofcrisis, de energieprijs en het personeelstekort houden veel mensen bezig. Gaan we een recessie tegemoet? Of blijft de economie groeien? Kom hierover meer te weten.

Lees meer

Lees ook

Meld je gratis aan voor onze Insights nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van onze inzichten, tips en trends

Aanmelden